Koupit nebo pronajmout?
Nemovitost
Lokalita

Rady rodičům po narození dítěte

Na první vycházku s miminkem v letních měsících můžete od cca 7. dne věku. Procházku si naplánujte v dopoledních a/nebo odpoledních hodinách, v době kolem oběda slunce nejvíce pálí a miminko je v kočárku pod boudičkou jako by bylo ve stanu. Miminko minimálně do 1 roka věku neopalujte. Vycházky v zimě jsou možné od cca 10. až 14. dne věku. Vycházku vynechte, je-li venkovní teplota nižší než minus 6 st.C, je-li silný déšť či silný vítr. Miminko oblékáme dle jednoduché pomůcky "oblékneme o jednu vrstvu oblečení víc než máme sami". Známkou přehřátí miminka jsou potničky, známkou prochlazení neklid, pláč, chladné ruce a nos, dalším příznakem může být i škytavka (stejně jako po překrmení miminka).

Chování novorozence a malého kojence: ideální je nosit miminko v klubíčku (hlavu dítěte zátylkem opřít o hrudník maminky, dítě je zády k mamince a v klubíčku) - zajišťuje dítěti klid a připomíná mu polohu v děloze. Při neklidu dítěte není vhodné "natřásání", ale naopak pomalé zklidnění, dítě nejlépe zklidníme tím, že jej položíme před sebe na záda, pokrčíme mu nožičky, neklidné ručky uvolníme a položíme vedle těla. Jednu ruku si maminka položí miminku na hrudník a druhou pod hlavičku. Plno dalších informací naleznete na www.evakiedronova.cz

Miminko ukládejte do postýlky po odříhnutí, doporučená poloha je na zádech nebo na boku, NIKDY nesmí miminko spát na bříšku. Poloha na bříšku spolu s KOUŘENÍM v domácnosti je dávána do souvislosti s náhlým úmrtím kojenců!!. Mimo prevenci je možné koupit hlídací podložku pod matraci, monitorující dechovou aktivitu miminka. Stojí okolo 3000,-Kč (Nanny, Babysense) a zakoupit lze i ve firmě Medios vedle hlavního vjezdu do chomutovské nemocnice (monitor dechu je možno zapůjčit v Chomutově na novorozeneckém oddělení).

Minimálně během prvních 12 měsíců života je nutné dodávat vitamin D (např. VIGANTOL), dávejte 1 kapku 1x denně (v dalším období žívota vždy v zimních měsících je vitamín D i nadále velmi důležitý). Dále dávejte vitamin K (KANAVIT kapky) - 1x týdně 1 kapku do 10-12. týdne života (dává se jen tehdy, když není novorozenci po narození aplikován do svalu).

Od prořezání prvních zoubků je nutné je čistit 2x denně (vatovou štětičkou či zubním kartáčkem). V noci nepodávejte slazené nápoje. První návštěvu zubaře plánujte kolem 1. roku. Péče o zuby - od prořezání prvních zubů - koukněte na Knihu "Těším se k zubaři" od MDDr.Michaely Štětinové (a také na její Instagram: dentist_for_small).  

Velmi zajímabé jsou kurzy 1. pomoci na www.comamdelat.com

K mytí miminka jsou vhodné zvláčňující mycí prostředky, není nutné mýt mýdlem. Je-li pokožka podrážděná, vykoupejte pouze v čisté vodě bez použití mycích prostředků. Teplota vody by měla odpovídat teplotě lidského těla, tedy kolem 37 st.C.

Časté jsou kojenecké koliky, postiženo je až 40% dětí. Začínají ve 2.-3. týdnu života, spontánně vymizí mezi 3.-4. měsícem. Postihují kojené i nekojené děti, častější jsou pozdě odpoledne a večer, probíhají v návaznosti na jídlo. Pomohou masáže bříška (po směru hod. ručiček), jemné houpání, rektální rourka (ne opakovaně), u kojených dětí kojení jen z jednoho prsu (není dobře kojit krátce z obou prsou - přední mléko obsahuje hodně laktozy /kvasí ve střevě/ s následným zvýšením produkce plynu). Lze podat pár lžiček čaje proti nadýmání (mezi krmením), event. Laktobacílky baby, Probioptické kapky, ale i Infacol, Espumisan, Lefax..... U kojených dětí by maminka měla zkusit na pár dnů vysadit zcela ze svého jídelníčku kravské mléko (kolika může být projevem nesnášenlivosti bílkoviny kravského mléka dítětem). 

Chlapcům od 6 měsíců věku začněte s postupným stahováním předkožky vedoucímu k jejímu uvolnění, předkožka je většinou jen slepená. Je potřeba jemného tahu, neužívejte velké síly, předkožku můžete poranit. 

Doporučujeme Vám literaturu týkající se péče o dítě, časopisy Maminka a Betynka, zkuste se podívat také na tyto adresy www: www.babyweb.cz, www.rodina.cz, www.kojeni.cz, www.vakcinace.eu, www.zdravezuby.cz, www.alergie.cz, adehade.cz.......moc hezká je kniha Nejlepší kniha o miminku (Jana Knězová, Kateřina Juríková) - praktické rady pro rozvoj dítěte do 1 roku věku

Máte nemocné dítě? Kdy k nám a kdy ještě vyčkat?

Má-li Vaše dítě teplotu, je určitě vhodné podat lék proti této teplotě (paracetamol 10-15mg/kg na dávku /lze až 4x denně/ či ibuprofen 5-10mg/kg na dávku /lze až 4x denně/). Když malý pacient reaguje na tyto léky, má chuť si hrát, pak trpí nejspíše virozou, kde je nutný jen klidový režim, dostatek tekutin a léky na snižování teploty. Naopak, když je dítě schvácené a apatické, je třeba zajít na lékařské vyšetření, může se jednat o bakteriální infekci, kdy je nutné nasazení antibiotik.

Léky na dovolenou:

Určitě je dobře si trochu vybavit lékárničku při delší cestě mimo domov. Zejména jsou důležité léky na teplotu (viz předchozí odstavec), na možnou alergii - u malých dětí Fenistil kapky (dávka je 2 kapky na kg a den - ve 2-3 denních dávkách), u dětí nad 6 let lze koupit např. Zyrtec (nad 6 let 1 tbl. denně), Dále je dobře se vybavit léky na možný průjem - ideální Tasectan DUO + prostředek na zavodnění organismu - např. Kulíšek. Dále je vhodné mít s sebou prostředek na ev. spáleniny - např. Panthenol spray či Daylong after sun gel, oční kapky - např. Ophtalmo-Septonex. A kartičku pojištovny. 

    Vytvořit poptávku

    • Byty
    • Domy
    • Rekreační objekty
    • Komerční nemovitosti
    • Pozemky
    • Ostatní

    Upřesnit

    Cena a plocha

    m2
    m2
    m2
    m2

    ... nebo vyberte celý kraj či okres

    Vlastnictví

    Konstrukce

    Typ budovy

    Vybavení

    Charakteristika

    IS sítě

    Umístění v obci

    Vyhledat vhodné nemovitosti

    Upřesnit

    Vyhledat fulltextově

    Cena a plocha

    m2
    m2
    m2
    m2

    ... nebo vyberte celý kraj či okres

    Vlastnictví

    Konstrukce

    Typ budovy

    Vybavení

    Charakteristika

    IS sítě

    Umístění v obci